Sylwester zgodny z zasadami bhp

Fajerwerki w sylwestrową noc to już właściwie standardowa atrakcja, bez której nie wyobrażamy sobie dobrej zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że używanie fajerwerków wiąże się z koniecznością zachowania wielu podstawowych zasad BHP, które sprawią, że nasza zabawa będzie zgodna z prawem, a przede wszystkim w pełni bezpieczna.


Bezpieczeństwo podczas używania fajerwerków zależne jest już od samego przechowywania fajerwerków jeszcze przed naszym zakupem. Bardzo ważne jest, by środki pirotechniczne przechowywane były w suchym pomieszczeniu. Kupując fajerwerki powinniśmy wybierać tylko i wyłącznie sprawdzone źródła. Na opakowaniu powinien widnieć certyfikat, a wewnątrz musi znajdować się instrukcja obsługi, którą zawsze należy uważnie przeczytać przed odpaleniem fajerwerków.

Inicjując zapłon sztucznych ogni, musimy pamiętać, by wykonywać to tylko i wyłącznie na otwartych przestrzeniach, z dala od ludzi, drzew i budynków. Tuż po odpaleniu konieczne jest niezwłoczne oddalenie się na bezpieczną odległość. Fajerwerki, które odpala się umieszczając je w butelce należy zabezpieczyć tak, by w razie przewrócenia się butelki, nie zrobiły one nikomu krzywdy.

Kwestią, o jakiej nie trzeba chyba nikomu przypominać jest konieczność rezygnacji z napojów alkoholowych i innych używek przy odpalaniu fajerwerków. Zabronione jest używanie środków pirotechnicznych pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających. To oczywiste, jednak każdego roku zdarzają się przypadki ludzkiej nieodpowiedzialności i bezmyślności.
W sylwestrową noc większość z nas chętnie ogląda piękne kolorowe jęzory ognia na niebie. Nie zapominajmy jednak o naszych czworonogach, które bardzo boją się wystrzałów. Warto zadbać o to, by na czas pokazów psy mogły przebywać w domu, gdzie odgłosy będą łagodniejsze, a one same będą czuły się bezpieczniej.

Kolejną kwestią związaną z bezpieczeństwem podczas używania sztucznych ogni jest zakaz dopuszczania do nich dzieci. To również oczywiste, jednak czasami rodzice wykazu ją się brakiem odpowiedzialności lub zbytnim zaufaniem do środków pirotechnicznych, co niestety, skutkuje groźnymi wypadkami.