Różnice między widowiskami pirotechnicznymi, a pyromusicalami

Potocznie mówi się, że wszelkie środki pirotechniczne, jakie widzimy w kolorowych rozbłyskach na niebie to sztuczne ognie. Nie zawsze jednak używane potocznie nazwy są odpowiednie. Jakie są różnice pomiędzy widowiskiem pirotechnicznym, a pyromusicalem?


Widowisko pirotechniczne jest pokazem, który cechuje się największym rozbudowaniem pod względem pirotechnicznej realizacji. Taki pokaz to prawdziwe show, które najczęściej jest bardzo kosztowne, a do jego przeprowadzenia używane są całe tony ładunków pirotechnicznych. Takie pokazy raczej nie są organizowane na niewielkich uroczystościach, a jedynie na naprawdę masowych, prestiżowych wydarzeniach, np. podczas festiwali. Zwykle stanowią one atrakcję dodatkową, towarzyszącą koncertom czy pokazom, ale najczęściej to właśnie te pokazy przyciągają największą publiczność. Tym, co charakteryzuje widowisko pirotechniczne jest więc przede wszystkim ogromna, nawet wielotysięczna publiczność.

Oprócz widowisk pirotechnicznych wyróżniamy także pyromusicale, czyli show powstałe z połączenia show pirotechnicznego i muzycznego, wszystko, co możemy zobaczyć na niebie, a więc wszelkie wybuchy ładunków pirotechnicznych są odpowiednio zsynchronizowane z dobranym podkładem muzycznym. Pyromusical nie może odbyć się bez muzyki i to właśnie ta cecha odróżnia go od zwykłych pokazów pirotechnicznych.

Często możemy spotkać się również z określeniem „pokaz pirotechniczny”. Jest to najbardziej ogólna definicja, która tyczy się każdej realizacji pirotechnicznej, bez względu na to, czy jest ona zsynchronizowana z podkładem muzycznym, czy też nie, czy jest na skalę masową czy nie. Pokaz pirotechniczny to wszystko to, co możemy zobaczyć na niebie podczas sylwestrowej nocy, przyjęcia weselnego czy innych okazji, podczas których odbywają się pokazy sztucznych ogni.

Rozbieżność w stosowanych definicjach bierze się z potocznego ich użycia. To, co możemy zorganizować na własna rękę, np. podczas sylwestrowej nocy to najczęściej pokaz pirotechniczny. Jeśli pokaz ten będzie miał charakter masowy, do jego przeprowadzenia użyjemy ogromnej ilości ładunku pirotechnicznego, a uczestniczyć w nim będzie kilka tysięcy widzów, możemy już mówić o widowisku pirotechnicznym. A jeżeli cały pokaz zsynchronizujemy z muzyka, zyska on miano pyromusicalu.