Jak mądrze kupić fajerwerki?

Sztuczne ognie stały się tak bardzo popularne, że ich użycie od dawna już nie ogranicza się jedynie do sylwestrowej nocy. Fajerwerki używamy również coraz częściej na imprezach masowych, a także na imprezach prywatnych, takich jak przyjęcia weselne czy urodzinowe. Jak jednak kupować je z głową?


Przede wszystkim, nie warto kupować fajerwerków od przypadkowych sprzedawców, sprzedających środki pirotechniczne bez certyfikatu. Tacy sprzedawcy pozyskują fajerwerki z niewiadomych, niesprawdzonych źródeł, nie możemy więc być pewni, że przeszły one testy, że są zgodne z zasadami bezpieczeństwa. Poza tym, przypadkowi sprzedawcy nie będą umieli udzielić nam wskazówek, jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami, a wewnątrz pudełka czasami nawet nie będzie instrukcji obsługi. Takich sprzedawców powinniśmy omijać szerokim łukiem.

Bardzo istotny jest sposób przechowywania fajerwerków jeszcze przed naszym zakupem. Muszą być one przechowywane w suchym miejscu, by nie zawilgotnieć. Zawilgocone fajerwerki często nie odpalają lub odpalają ze znacznym opóźnieniem, co zmniejsza poziom bezpieczeństwa. Jednak nawet w przypadku fajerwerków przechowywanych prawidłowo w suchym miejscu, posiadających certyfikat i testy, zdarzają się egzemplarze wadliwe. Jeżeli mimo prawidłowego odpalenia fajerwerku wybuch nie następuje, nie należy pod żadnym pozorem zbliżać się do niewypału przez minimum 20 minut. Jeśli po tym czasie również nie nastąpi wybuch, niewypał należy zalać wodą. To bardzo istotne da naszego bezpieczeństwa.

Kupując fajerwerki, musimy zastanowić się, czy posiadamy przestrzeń do ich bezpiecznego odpalenia. Są przecież środki pirotechniczne, które musimy ustawić na twardym podłożu, umieścić w butelce, czy wbić w ziemię. Nie wolno odpalać fajerwerków w pobliżu domów, budynków, drzew czy ulic, niezwykle ważna jest też właściwa odległość od oglądających pokaz ludzi. Szczegółowe zasady odpalania i bezpieczeństwa podczas pokazu powinien podać nam sprzedający. Jeżeli tego nie zrobi, możemy podejrzewać, że fajerwerki nie są sprzedawane w legalny i sprawdzony sposób. Takie źródła lepiej będzie omijać szerokim łukiem.