Historia pirotechniki

Pirotechnika wbrew pozorom wcale nie jest wynalazkiem dzisiejszych czasów, w których wciąż szukamy nowych wrażeń i atrakcji. Środki pirotechniczne towarzyszą nam już od zarania dziejów. Mówiąc najogólniej, pirotechnika jest jednym z wielu działów techniki i chemii, a jego głównym zainteresowaniem jest konstruowanie urządzeń, zawierających materiały, które ulegają reakcji spalania. Towarzyszą mu zjawiska optyczne, a także akustyczne i dymne.

Najbardziej znanymi środkami pirotechnicznymi, z którymi spotykamy się na co dzień są oczywiście fajerwerki. Ciekawostką jest fakt, że największym i wiodącym światowym producentem fajerwerków są Chiny.

Historia fajerwerków sięga już III wieku p.n.e. Oczywiście, nie znano wówczas fajerwerków takich, jakie dzisiaj oglądamy na niebie, jednak już wtedy zaczęto prażyć bambusy, które wywoływały donośny huk. Miał on na celu odstraszenie złych duchów. Nieco później fajerwerki zaczęto stosować do celów religijnych, jako element modlitw o szczęście. Pirotechnika miała też niemałe znaczenie w działaniach bojowych.

Pokazy sztucznych ogni, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się po raz pierwszy na dworze cesarskim w Chinach w wieku XII. Oczywiście, ówczesne pokazy nie były tak spektakularne i widowiskowe, bowiem do produkcji fajerwerków używano wówczas zwykłego prochu strzelniczego. Dzisiaj stosuje się materiały znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. Od początków stosowania fajerwerków zmienił się również poziom bezpieczeństwa podczas ich odpalania. Dawniej bowiem czas odpalania kolejnych petard regulowany był tylko i wyłącznie długością lontu. Dopiero od roku 1965 roku zaczęto stosować elektryczne zapłonniki, co znacznie podniosło poziom bezpieczeństwa stosowania środków pirotechnicznych.

Dzisiejsze pokazy sztucznych ogni są niezwykłymi widowiskami, przemyślanymi w najmniejszym szczególe. Często towarzyszą mu pokazy laserowe, a także odpowiednio dobrana muzyka. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie imprezę masową bez spektakularnego pokazu sztucznych ogni. Dziś oglądać je możemy już nie tylko w sylwestrową noc, ale także z powodu wielu innych imprez okolicznościowych, również w zastosowaniu prywatnym podczas przyjęć weselnych czy oświadczyn.